Kredyt gotówkowy - z instytucji bankowej czy pozabankowej?

Kredyt gotówkowy jest najczęściej braną pożyczką przez Polaków. Pomimo sporej popularności kredytów hipotecznych, to właśnie pożyczka gotówkowa jest najpopularniejsza i najpowszechniejsza, zobacz najlepsze oferty na kredytomania.eu.

Jeżeli stajemy przed decyzją wzięcia kredytu gotówkowego, musimy dokładnie zastanowić się skąd owy kredyt chcemy wziąć. Warto porównać kilka różnych ofert kredytowych i to zarówno ze strony instytucji bankowych jak i instytucji pozabankowych (inaczej zwanych parabankami).

Kwota kredytu

Kwota kredytu po jaką się zgłaszamy, jest pośrednio uzależniona od faktu, do kogo udajemy sie po pożyczkę. Standardem jest, iż parabanki zwykle udzielają pożyczek niższych, od kilkuset złotych do kilku, bądź kilkunastu tysięcy złotych. Z kolei w bankach, owe pożyczki są nie tylko na kilkaset złotych, kilka tysięcy, kilkanaście i kilkadziesiąt, ale kredyt gotówkowy może sięgnąć nawet kwoty kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji, zapotrzebowania jak i zdolności i warunków kredytowania. Banki tradycyjne pod tym względem stwarzają nam większe możliwości, tylko czy na pewno potrzebujemy właśnie oferty bankowej, o ile zgłaszamy się do pożyczkodawcy po kilkaset złotych, w porywach do kilku tysięcy?

Czas kredytowania

Tutaj też istnieje spory dysonans pomiędzy bankami a instytucjami pozabankowymi. Mianowicie, banki udzielą nam pożyczki nawet na pięć lub sześć rat. Jest to nieporównywalnie dłużej aniżeli parabanki. W przypadku tych drugich, normą sa pożyczki krótko terminowe. Są to okresy od miesiąca, do maksymalnie dwóch, trzech lat. Najpopularniejsze kredyty są na trzy miesiące, kolejne na rok czasu. Istotne jest to także przy wysokości raty. Wiadome, że im na większą ilość rat miesięcznych rozłożymy daną kwotę, wówczas rata będzie mniejsza. Istotne może to być szczególnie przy wysokich kwotach kredytowania, gdyż wiadomym jest, że stosunkowo małej kwoty, na przykład tysiąca złotych, nikt nie będzie nam rozkładał na dwadzieścia cztery raty. Byłoby to całkowicie irracjonalne.

Oprocentowania

Oprocentowanie jakie może nam zaoferować bank, z reguły powinno być korzystniejsze od oprocentowania parabanku. Banki ze względu na swoją pozycję, są w stanie oferować niższe oprocentowanie kredytu. Zarabiają przy tym mniej od parabanków, ale w skali ilości udzielanych kredytów, niewątpliwie wychodzą na tym korzystniej. Suma summarum po prostu ich zysk jest większy. Instytucje pozabankowe oferują wyższe oprocentowanie od banków. Co ważne, bardzo często parabanki oferuję interesujące promocje. Jedną z nich jest na przykład pierwsza pożyczka z oprocentowaniem zero procent. O ile na przykład zostanie ona spłacona w przeciągu trzydziestu dni. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami tejże promocji, aby przypadkiem nie wpaść w jakąś "pułapkę". Wystarczy że dokładnie przeczytamy obowiązujące warunki. Podsumowując, banki z reguły zatem oferują niższe oprocentowanie, parabanki natomiast kusza nas ciekawszymi promocjami, na których przynajmniej jednorazowo możemy zyskać.

Inne opłaty

Zarówno banki jak i instytucje pozabankowe mogą stosować różne dodatkowe opłaty około kredytowe. Mogą to być na przykład marże za udzielenie kredytu, czy też niektóre instytucje pozabankowe stosowały opłaty za weryfikację wniosku kredytowego. Dokonać owej opłaty należało bez względu na fakt, czy decyzja kredytowa będzie pozytywna czy negatywna. Bez względu czy owy kredyt otrzymamy, a płaciliśmy jedynie za sam fakt "pochylenia się nad wnioskiem" i jego rozpatrzenie. Na szczęście praktyka ta nie jest już powszechnie stosowana i raczej warto jej unikać. Rynek kredytowy jest naprawdę na tyle bogaty, że bez problemu możemy wybrać taką instytucję, która żadnych dodatkowych opłat nie będzie nam naliczać, a co za tym idzie, ich oferta będzie dla nas korzystniejsza.

Dokumenty i zaświadczenia

Bardzo istotną różnice przy wnioskowaniu o kredyt, stanowią dokumenty jakie należy okazać podczas ubiegania się o kredyt. W przypadku banków weryfikacja i analiza naszej osoby, będzie zdecydowanie dokładniejsza i skrupulatniejsza, aniżeli w przypadku instytucji pozabankowych. Niektóre parabanki wręcz nie żądają żadnych dokumentów poza dowodem osobistym. Nie weryfikują ani zdolności kredytowej, ani nie sprawdzają historii kredytowej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają pewne problemy z prawidłową historią kredytową, gdzie zdarzały się zaległości w spłacie lub wyraźne opóźnienia, albo gdy nawet komornik siedzi na kontach bankowych. Są to oczywiście skrajne przypadki, ale faktem jest że w parabankach pożyczki zdecydowanie prościej jest uzyskać i potrzebna mniej formalności. Przez internet pożyczkę można wziąć nawet w 15 minut.

Podsumowując, należy zwrócić uwagę, że w banku, co do zasady, otrzymamy nieco lepsze warunki kredytowe, jednakże biorąc pod uwagę łatwość wzięcia kredytu, minimum biurokracji jak i ograniczony element analityczny kredytobiorcy, wówczas zdecydowany prym wiodą parabanki. Wszystko zatem zależy od danej sytuacji, czego dokładnie potrzebujemy i w ramach jakieś sytuacji i warunków.

hipopom, poniedziałek, 28 październik 2019 at 2:18 pm